Understanding Electric Power: Analytical Questions
Step-by-Step Solutions to Class 10 Electricity Problems
Recall Concepts:
Potential Difference or Voltage is
mathematically written as follows:
Voltage (V) = Work done (W) / Charge(Q)
Or W = V x Q
------------- (i)
Energy:
Energy is the ability to do work.
From equation (i), we get -
Electrical Energy (E) = V Γ Q --- (ii)
Power:
Power is the rate at which work is done or the rate at which energy is
transferred or converted.
Power = Work done or Energy transferred /
Time
P = E / t ------------- (iii)
Using (ii) in (iii), we have
P = V x Q / t
P = V x I βββ- (iv
{from definition of Current (I) = Q / t}
The SI unit of electric power is watt (W).
It is the power consumed by a device that carries 1 A of current when operated
at a potential difference of 1 V. Thus,
1 W = 1 volt Γ 1 ampere = 1 V A
The unit watt is small; therefore,
Kilowatt is used.)
Electrical Power = Voltage x Current,
the unit is watts (W)
We know
Energy = Power x Time
where unit of Energy is Joule, unit of
Power is Watt
Ex. If I purchase a bulb of 60 Watt, it
means it consumes 60 Joules of Electrical Energy per second.
Energy supplied to the circuit by the
source in time t,
E = P x t
= V x I x t {from (iv)}
The unit for electric energy is watt hour
(W h).
The commercial unit of Electric energy is
kilowatt hour (kW h),
1 kW h = 1000 watt Γ 3600 second
1 KW h = 3.6 x 10βΆ Watt-Second
1 KW h = 3.6 x 10βΆ Joule (J)
To calculate the total energy consumed and
its cost:
Step 1: Calculate Daily Energy Consumption
- Bulbs:
Power = 3 Γ 100βW = 300βW
Energy = 300βW Γ 5βhours
= 1500βWatt- hour
= 1.5βkWh/day or 1.5 Units /day
- Fans:
Power = 2 Γ 50βW
=100βW
Energy = 100βW Γ 10βhours
= 1000βWh
= 1βkWh/day
or 1 Unit/day
- Heater:
Power =1βkW
=1000βW
Energy =1000βW Γ 0.5βhours
= 500βWh
= 0.5βkWh/day or 0.5 Units/day
Step 2: Total Daily Energy Consumption
Total Daily Energy = 1.5βkWh + 1βkWh + 0.5βkWh
= 3βkWh/day or 3 Units/day
Step 3: Total Energy Consumption in 31
Days
Total Energy for 31 Days = 3βkWh/day Γ 31βdays
= 93βkWh
Step 4: Calculate the Cost
Cost = 93βkWh Γ 3.60βRs/kWh
= 334.80βRs
Total energy consumed in 31 days is 93 kWh
or 93 Units, and the Bill amount is Rs. 334.80.
2. An electric motor takes 5 A from a 220 V line. Determine the power of the motor and the energy consumed in 2 h.
Solution:
Given:
Voltage = 220 Volt
Current drawn = 5 A
Time = 2 hours
= 2 x 60 x 60 Seconds
= 7200 Seconds
To find Power of the Motor
Recall,
Power (P) = Voltage (V) x Current (I)
P = 220 x 5
= 1100 Watt
Now, to find Energy Consumed
Energy = Power x Time
= 1100 x 7200
= 7920000 Joules
= 7.92 x 10βΆ Joules
Recall Jouleβs Law of Heating, Heat
generated is given by-
H =
IΒ² x R x t or H = V x I x
t {βΈͺ From ohmβs law V = I x R}
Given:
Charge (Q) = 96000 Coulombs
Voltage (V) = 40 Volts,
Time = 2 hours
= 2 x 60 x 60
= 7200 seconds
To find current (I),
We know I = Q/t
= 96000/7200
= 13.33 A
Now, H = 40 x 13.33 x 7200 Joules
= 3,839,520 Joules or 3.84Γ10βΆ Joules

No comments: